3D Yazıcı İle Para Kazanma Yolları Nelerdir

 

3D Yazıcı İle Para Kazanma Yolları Nelerdir

3d yazıcılarda para kazanma , 3d yazıcı nedir v, 3d yazıcı yapımı

Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin
Makalemizi Paylaşabilirsiniz
  • 3D Yazıcı İle Para Kazanma Yolları Nelerdir

   05.03.2022

    

    

   Sizler için 3D baskı ile para kazanma yolları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Listemizde yer almayan 3D baskı makineleri satışı, bakımı ve baskı malzemesi olan filament satışı ile de ciddi kârlar elde edebilirsiniz. Ancak, bu tip girişimler genellikle yüksek miktarda sermayeye ihtiyaç duyabiliyor. Eğer, çevrenizde bu tip ürünleri tedarik edenlerden farklı ve daha hesaplı ürünler satarsanız, şansınız olabilir. Tüm bunlara ek olarak, uzmanlara göre ilerleyen yıllarda 3D baskı araçlarını kullananları bekleyen pek çok farklı iş kolu ve ek gelir kapısı açılmayı bekliyor olacak. 

 • 3D Yazıcı İle Para Kazanma Yolları Nelerdir?  

  3D yazıcı her ne kadar günümüzde özellikle çocuklar ve gençler tarafından büyük ilgi ile karşılanan teknolojilerden bir tanesi olsa da, bu cihaz bir oyuncak değil; çeşitli oyuncaklar tasarlamanızı sağlayan ve onları basmanızı mümkün kılan muhteşem bir oyuncak! Şaka bir yana, günümüzde tıbbi protezlerden, mimari yapı maketlerine ve parçalarına, ayakkabı gibi tüketici ürünlerinden süs eşyalarına kadar kullanılan 3D yazıcı ve 3D yazıcı modelleri aynı zamanda ciddi bir gelir kaynağı olarak da kullanılabilir. Peki, 3D yazıcı ile para kazanma yolları nelerdir? 3D yazıcı kullanarak ne kadar gelir elde edebilirsiniz? 3D yazıcı yaparak para kazanılır mı? Yoksa sadece tasarım ve ürünlerinizi mi satmalısınız? Sizler için, 3D tasarım ve baskı süreçlerine merak duyan ve özellikle son yıllarda ülkemizde de artan bir popülerliğe sahip 3D yazıcı modellerine ve en önemlisi de 3D yazıcı ile para kazanma yolları seçeneklerine yakından baktık.

   

  3D Yazıcı İle Para Kazanma: Hayal Mi? Gerçek Mi?

  3D yazıcı ile ilgili teknolojilerin geçmişi sandığımızdan daha eskiye dayanıyor olsa da, üç boyutlu baskı temelli gelir modelleri hem ülkemiz, hem de dünyanın diğer ülkelerindeki kullanıcılar için oldukça yeni. Bu nedenledir ki, 3D yazıcı ile para kazanma ile ilgili girişimlerinize bağlamadan önce, bunun sanıldığından çok ama çok daha zorlu bir yol olduğunu bilmelisiniz. Günümüzde 3D yazıcı ile para kazanma yollarını deneyen kullanıcılar genellikle belli başlı işleri yapıyorlar ve bunların arasında 3D yazıcı malzemeleri satmak ve özellikle de kendi imkânları ile 3D yazıcı yapmak ve satmak önemli bir yer tutuyor. Kimi 3D baskı makinelerini kullananlar, cihazları ile çeşitli özgün tasarımlarına hayat veriyor, kimileri ise, çok sayıdaki 3D baskı aracı ile promosyon ürünleri basarak farklı sektörlere göz kırpıyor. Sizler için, 3D yazıcı ile para kazanma yolları listesi yaparken, tüm bu seçenekleri değerlendirmeye ve hangi yolun ne gibi zorlukları ya da avantajları olduğundan söz etmeye özen gösterdik. Sözü daha fazla uzatmadan, 3D baskı ile para kazanma yolları listemize başlayalım.

   

  Etsy Sayesinde 3D Yazıcı İle Para Kazanma Yolu

  Etsy, günümüzde tüm dünyadan tasarım yapan ve el becerisi ile yaptıkları ürünleri tüm dünyadan müşterilerle buluşturmanın en kârlı ve kolay yollarından bir tanesi. Bu yüzden, günümüzde 3D baskı aracına sahip olan ve tasarım yapmaktan zevk olan kullanıcıların en sık ziyaret ettikleri alışveriş platformu özelliği taşıyor. Etsy üzerinde, doğal taşlardan yapılma kolye satan, terzilik becerilerini konuşturarak ek gelir elde eden pek çok tasarım meraklısına ulaşmanız mümkün. Günümüzde 3D yazıcı ve çeşitlerinin yaygınlaşmaya başlaması bu çevrimiçi el işi alışveriş platformunu, 3D yazıcı kullanıcıları için de cazip hale getiriyor. Etsy üzerinden 3D yazıcı ile para kazanmak nispeten tercih edebileceğiniz en kolay ve zahmetsiz yollardan bir tanesi. Ancak elbette, bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekiyor.

  Sadece Etsy üzerinden değil, günümüzde 3D yazıcı ile bastığınız ürünleri satabileceğiniz pek çok yerli ve yabancı çevrimiçi alışveriş sitesi bulunuyor. Buna karşın, hangi platformu tercih ederseniz edin, tasarladığınız ve bastığınız ürünün bir el işi olduğunu unutmamalısınız, bu 3D yazıcı ile para kazanmak ile ilgili ilk kural. İkinci en önemli kural ise, tasarım ve baskı ile ürettiğiniz ürünler için malzeme, zaman ve enerji harcamanız. Bu nedenle özellikle 3D yazıcı ile baskı yaptığınız ürünlerin fiyatları konusunda çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Son olarak, özellikle ülkemizde yurt dışından yüksek meblağlı para transferlerinin gerçekleştirilmesinde çeşitli zorlukların ve vergi kesintilerinin bulunduğunu sakın ama sakın unutmayın. Ancak 3D baskı ürünlerinizi satmak için özellikle el işi ürünlerin alınıp satıldığı Etsy’de, ilk zamanlar bu tip bir sorunla ilgilenmenize gerek olacağını düşünmüyoruz. Zira 3D yazıcı ile basılan ürünler genellikle 10 – 15$ ile satıldığını burada belirtmek isteriz. Peki, tüm dünyadaki kullanıcılar tarafından 3D yazıcı ile para kazanmak için kullanılan sitenin avantajları ve dezavantajları neler?

  Her çevrimiçi alışveriş platformunda olduğu gibi, 3D baskı ile bastığınız el işi ürünlerinizi daha hızlı satmak için Etsy ’de reklam verebilmeniz mümkün. Üstelik bu reklam verme süreci Etsy’ de çok daha hesaplı ve kolay. Bu da platformu tüm dünyadan 3D baskı ürünleri satanlar için cazip ve de kullanışlı hale getiriyor. Bununla beraber, 3D baskı ürünleri veya el işi ürünler sizler için kâr oranı fazla ürünler gibi görünmeyebilir; ancak bu konuda yanıldığınızı da belirtmek isteriz. Çünkü özellikle ABD gibi sanayileşmiş ülkelerde, “el işi” ürünler hem revaçta hem de çok yüksek rakamlarla alıcı bulabiliyorlar. Yani el işi pazarı, ABD gibi sanayileşmiş ülkelerde bir kermesten fazlasını ifade ediyor. Tasarımcılar veya tüketiciler, farklı fikirlere ulaşmak için çoğu zaman platformun devasa müşteri kitlesinden ve tasarımcı kümesinden faydalanıyor. Yani 3D baskı ile elde ettiğiniz tasarım özgün ise ve tasarımınıza güveniyorsanız, Etsy sizler için ciddi bir ek gelir kaynağı olabilir. Ancak sizler gibi binlerce kullanıcının aynı amaçla sitede bulunduğunu ve rekabetin acımasız olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın. Yine de ülkemizdeki döviz kurları değerlendirildiğinde, bir CSFDSD yolu olarak Etsy denenmeye değer.

   

  3D Yazıcı İle Para Kazanmak İçin DIY Dünyasına Dalın!

  3D baskı teknolojisi ile yakından ilgilenenler için “DIY” kısaltması yeni bir kavram değil. DIY, aynı zamanda günümüzde gençler ve çocuklar tarafından ilgi ile karşılanan “maker” akımı gibi akımların gelişmesine de neden oldu. Peki, nedir şu DIY? DIY, İngilizce “Do It Yourself” kelimelerinin kısaltmasından meydana gelmiş bir tür “geek” akımı. Geek ise, günümüzde özellikle bilgisayar oyunu, tasarım, endüstriyel tasarım, fantastik edebiyat, bilgisayar oyunu ve masa oyunlarına eğilimi bulunan yetişkin ve gençleri tanımlamak için kullanılan ifadelerden birisi. DIY, özellikle internetin yoğun olarak kullanılmaya başlamasından sonra daha popüler bir akım haline geldi. Akıma kapılanlar 3D baskı ile kendi küçük mekanik oyuncaklarını veya süs eşyalarını basmakla kalmıyorlar, hayallerindeki kazağı dikmek için büyüklerinin örgü iplik ve şişlerine yeniden sarılıyorlar veya kendi e-kitap projelerini yazıp satarak ek gelir elde ediyorlar. DIY ile plastik bardak ve tuvalet kâğıdı rulosundan mobil telefon hoparlörü yapmanız mümkün hatta biraz sabırlı ve bilgi sahibiyseniz kendi 3D yazıcı makinenizi dahi yapabilirsiniz.

  3D baskı ile para kazanma yolları arasında gerçekleştirilmesi en zevkli ve pratik yollardan birisi de bu. İnternetteki kaynak videoları veya çeşitli tarifleri izleyerek dilerseniz evinizde yaptığınız 3D yazıcı modellerini satabilir veya da çevrenizdekilerin basit ihtiyaçları için üç boyutlu baskı alabilirsiniz. Bu ihtiyaçlar arasında bir aksiyon figürünün kopmuş eli, kaybolmuş tüfeği veya kırılmış bir parçası olabileceği gibi aynı zamanda basit bir kapı kolu da olabilir. Bugün 3D baskı araçları ile limon sıkacağı gibi basit mekanik aletler yapanlar da mevcut ve genellikle baskı ortasındaki ürün sert plastikten üretilmiş kadar dayanıklı olduğu için talep görüyor. Özetlemek gerekirse, 3D yazıcı ile küçük ve basit araçlar basarak ve bunları satarak para kazanabilirsiniz. Aynı şekilde Aurdino gibi devre tasarımı programları ve Raspberry gibi programlanabilir mini bilgisayarlar ile kendi 3D yazıcılarınızı yapıp satabilirsiniz. Ancak özellikle DIY 3D Printer modelleri için sabra ihtiyacınız olduğunu sakın ama sakın unutmayın. Tasarım ürünleri basıp satmak isteyenler için ise en önemli tavsiyemiz; özellikle altın veya gümüş renkli baskı malzemesi kullanarak minimalist tasarımlar yaparsanız, ürünlerinizi satmanız çok daha kolay olabilir. Ürünleri satmak için ise, Instagram veya Facebook üzerinden bir hesap açmanız ve DIY ürünlerinizi sergilemeniz yeterli.

   

  Deneyimlerinizi Ve Bilgilerinizi Paylaşarak 3D Yazıcı İle Para Kazanmak

  3D baskı ile para kazanma yolları arasında en yenisi ve belki de en zevklisi olan bu yol, özellikle Youtube’un ve video içeriklerin ciddi ihtiyaçlar haline geldiği günümüzde, en eğlenceli ve kârlı yollardan birisi olabilir. Bir üç boyutlu yazıcı sahibiyseniz, İngilizce biliyor ve bu alandaki yenilikleri takip ediyorsanız, kendi kanalınızı veya sayfanızı açmak için önünüzde bir engel kalmaz. Üstelik 3D baskı ile para kazanma yolları arasında bu yol belki de en zevkli olanıdır; sizleri farklı fikir ve deneyimlerle bir araya getirir, ufkunuzu açar ve ürünlerinizi satmak için reklam vermek veya benzeri detaylarla ilgilenmek zorunda kalmazsınız. Özellikle ülkemizdeki çocuklar için bu tip atölye çalışmaları düzenleyebilir, gençlerle birlikte olabilir, onların fikirlerinden de ilham alabilirsiniz. Tüm bunlar için ille de çok izlenen bir Youtube kanalına veya sürekli tıklanan bir siteye sahip olmanız şart değil; kimi zaman çevrimiçi platformda yayınladığınız eğitim içeriği veya çevrimiçi kitap ve PDF’ler dahi beklediğinizden fazla oranda gelir elde etmenizi sağlayabilir.

   

  Promosyon Ürünü, Basit Oyuncaklar, Süs Eşyaları Satarak 3D Yazıcı İle Para Kazanmak

  3D baskı ile para kazanma yolları ile ilgili bir liste hazırlamak güç. Çünkü yeni bir teknoloji ve gelişmeler sandığınızdan hızlı olmanın yanında çok şaşırtıcı. Uzman fütüristlere göre ilerleyen yıllarda üç boyutlu yazıcı ile gıda ürünleri basılabilecek; çocuklar beğendikleri figür veya yapı oyuncaklarının elemanlarına anında sahip olabilecek veya 3D yazıcı ile basılmış dişler ve diğer protezler hayatımızda çok daha fazla oranda yer edinecek.

  3D baskı ile basit oyuncaklar ve özellikle de dekoratif ürünler meydana getirebilirsiniz. Bir dinozor iskeleti, poligonlardan oluşan bir pitbull ya da şık bir anahtarlık. Yukarıda bahsettiğimiz Etsy üzerinden 3D baskı ile hazırlanmış kıyafet yapıp satanlar, ürünlerine 40.000$’dan başlayan fiyat etiketleri koyuyorlar. Duvara asılan ahşap dünya haritası yapbozu gibi göze hitap eden dekoratif ürünler, eğitici oldukları kadar şıklar da. Türkiye gibi 3D baskı teknolojilerinin nispeten yavaş geliştiği ülkelerde dahi çeşitli promosyon ürünleri (anahtarlık, biblolar, basit ofis araçları) 3D yazıcı ile yapılıp satılabiliyor. 3D baskı ile para kazanma yolları arasında en kârlın olan yol bu olsa da, özellikle karmaşık oyuncak ve çok sayıda promosyon ürün basmak için ciddi bir sermayeye ihtiyacınız var ve bu, belki de bu yolun en can sıkıcı taraflarından birisi. Ancak yine de umudunuzu kaybetmeyin. Özellikle özgün tasarımlı nesneler basıp satıyorsanız, çok sayıdaki talebe yetişmek, bu yolla para kazanmanın bir diğer dezavantajı. 

  Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin

  Makalemizi Paylaşabilirsiniz

  2261
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  3d yazıcılarda para kazanma

  3d yazıcı nedir v

  3d yazıcı yapımı  KATEGORİLER

  SON YAZILAR

  EN POPÜLER

  İlk Yorumu Siz Yazın


  United States of America